Föreningens mål är att främja utvecklingen av geoteknik med grundläggningsteknik och miljögeoteknik i ett nationellt och internationellt perspektiv. Föreningens långsiktiga strategiska arbete har inriktning på följande:
Styrelsens övergripande verksamhetsplan för 2006-2008 Verka för kompetenshöjning SGF:s målsättning är att under 2006 verka för att tillsammans med övriga aktörer inom branschen underlätta och samordna kompetenshöjning. Detta skall ske genom att:
Information till medlemmar SGF:s målsättning är att bli den naturliga informationskällan för geoteknik och miljögeoteknik. Att vara en geoteknisk/miljögeoteknisk informationsplattform för verksamma i branschen. Särskilda projekt SGF bedriver i projektform arbete direkt under styrelsen. Dessa är projekt kan vara kommittéövergripande eller på annat sätt så organiserade att de kräver egen arbetsform. Detta ger möjlighet att arbeta med branschgemensamma och föreningsövergripande frågor som kvalitet, kompetenshöjning och särskilda utredningar. Marknadsföring av SGF Ett aktivt informations- och lobbyarbete för att belysa geoteknikernas och miljögeoteknikernas betydelse i samhället.
Utvärdering av organisation Löpande utvärdering av den egna organisationsformen för att bättre passa medlemmarnas behov.
Samverkan Utökat samarbete samt utvärdering av parter för samtal, samverkan samt gemensamma arrangemang. Under verksamhetsåret 2006 har styrelsen följande handlingsplan Verka för kompetenshöjning SGF:s målsättning är att under 2006 verka för att tillsammans med övriga aktörer inom branschen underlätta och samordna kompetenshöjning. Detta bland annat genom:
Information till medlemmar Målsättningen att vara den naturliga informationskällan för geoteknik och miljögeoteknik nås genom att fortsätta utveckla hemsidan samt nyhetsbrev för en bättre information till medlemmarna. Under verksamhetsåret 2006 skall formerna och möjligheterna att vara en geoteknisk/miljögeoteknisk informationsplattform utvärderas. Särskilda projekt
Marknadsföring av SGF Ett aktivt informations- och lobbyarbete för att visa geoteknikernas och miljögeoteknikernas betydelse i samhället.
Utvärdering av organisation Löpande utvärdering av den egna organisationsformen för att bättre passa till medlemmarnas behov.
Samverkan Kontakt etableras med närliggande föreningar såsom:
Kommittéernas verksamhet Målsättning med kommittéernas arbete är att: