HemOm SGFAktuelltFortbildningKunskapsbankSektionerArbetsgrupperLokalavdelningarInternationelltGrundläggningsdagenKontaktSök
Grundläggningsdagen
Program
Deltagaranmälan
Utställningen
Bästa examensarbete
Kuriosa
Kontakt
IN ENGLISH
   
Programtablå 12 mars 2020

 
 

 08:00

 09:00
 
Registrering & kaffe - utställningen öppnar

Inledning - Arbetsgruppen för GD


 09:10   PASS 1:
PÅ SPÅRET


Ostlänken – dynamisk respons hos järnvägsbankar
Rasmus Müller och Mahir Ülker-Kaustell, Tyréns AB

Förvirringen kring dimensionerandegrundvattennivåer
Ola Forssberg, Trafikverket

KC-pelare i passivzon- nyheten på det geotekniska
smörgåsbordet, E02-Centralen

Tim Björkman, Jonatan Isaksson, Jorge Yannie
och Anders Bergström, NCC
   
 10:10   Prisutdelningar

¤    SGFs pris för bästa examensarbete 2019

Delas ut av SGFs ordförande

¤    GULDPÅLEN 2019
Svensk Grundläggning (SAFE) och Pålkommissionen
delar traditionsenligt ut priset

¤    Sven Hansbos pris
Delas ut av SGFs ordförande
   
 10:30   Kaffepaus samt tid att besöka utställningen och knyta kontakter Fikasponsor:
   
    OBS! Parallella pass      
 11:10



PASS 2A:
SMÅSTJÄRNORNA

  PASS 2B:
FoU

 
  Metodutveckling för att
förutspå midjebildning på
pålar- sonden sparar stålar
Jonas Engblom, RISE KIM AB

Kan grönsamhet bli lönsamhet?
Fredrik Dahlgren och Viktor
Hermansson, Skanska teknik

Västlänken – E03 Kvarnberget
- var går gränsen?

Anders Sagemo, Ramboll Sweden AB 

  Optimering av metoden lätt
bankpålning med träpålar
Per Gunnvard, LTU

Sannolikhetsbaserad
dimensionering av överlast
med observationsmetoden

Johan Spross, KTH

Egenskapsförändring med
tid under befintlig bank

Karin Lundström, SGI

   
 12:15

  Lunchpaus samt tid att besöka utställningen och knyta kontakter
 
   


OBS! Parallella pass

 13:25 PASS 3A:
LANDET RUNT


Kajtastrof
– Återställande av kaj efter skred

Jimmie Andersson
och Nils Gustafsson,
Peab Anläggning

Sulfidhaltiga jordar
– hantering och framtid

Josef Mácsik, Ecoloop
Christian Maurice, Ramboll/ LTU

”Piling made less boring”
- Minskad omgivningspåverkan
genom samverkan

Anders Kullingsjö, Skanska,
Lars Hall, NCC, Peter Alheid, Hercules
      PASS 3B:
FoU

Tillbakablick på djupa schakter
i lös lera

Johannes Tornborg
och Mats Karlsson,
Chalmers tekniska högskola

Assert – kontroll av markstabilisering
med resistivitetstomografi

Per-Ivar Olsson, LTH

On the opportunities of physical
modelling

Jelke Djikstra , CTH,
och Jan Laue, LTU

   
 14:30   Kaffepaus samt tid att besöka utställningen och knyta kontakter Fikasponsor:
   
 15:15   PASS 4:
BREAKING NEWS


Gles-spont i tät-ort slukhål och flytbenägen jord
Johan Olovsson, Besab AB

AI: Geoinfinity and beyond
Stefan Stigendahl och Tara Wood, Ramboll

Secant piles and diaphragm walls
– permanent to be or not to be

Peter Jackson, Tyréns AB


   
 16:25   Avslutning
SGFs ordförande



 19:00   GD-Middag
Grundläggningsdagen avrundas med diskussioner och fortsatt nätverkande under en gemensam middag i Stockholms Stadshus.
(Föranmälan krävs.)

   
   
>>    Anmäl dig som deltagare här!    <<


Ladda ner programbladet (pdf)
senast uppdaterad 2019-12-05

~~~~~~~~~

Partnerföretag:

   


 
Glöm inte GD-appen!
- Under ombyggnad för tillfället!

Kommer att finnas att ladda ner gratis för iPhone, Android och Surfplatta, sök bara efter Grundläggningsdagen.
I appen finns programmet med hålltider och abstracts samt möjlighet att rösta på "Bästa föredrag" m.m.

   
    Med reservation för ändringar.
Uppdaterat 2019-12-05
Utskriftsvänlig sida
Provided by Webforum